Updated 

High school basketball tournaments


BOYS

AACS STATE TOURNAMENT

At Columbia Christian School, Magnolia

First round

Gospel Light (Central fourth) vs. Ridgway Christian (South fifth), noon Thursday

El Dorado West Side (South fourth) vs. Van Buren Christian (Central fifth), 2:40 p.m. Thursday

Quarterfinals

Garrett Memorial (South champion) vs. Gospel Light/Ridgway Christian winner, 5:20 p.m. Thursday

Life Way (Central second) vs. Cornerstone Christian (South third), 11:30 a.m. Friday

Columbia Christian (South second) vs. Christian Ministries (Central third), 2:30 p.m. Friday

West Side/Van Buren winner vs. Southwest Christian (Central champion), 8 p.m. Thursday

Semifinals

Winners of first two quarterfinals, 5:30 p.m. Friday

Winners of last two quarterfinals, 8:30 p.m. Friday

Championship

Semifinal winners, 3:50 p.m. Saturday

2-4A DISTRICT TOURNAMENT

At Marianna

First round

(8) Clinton 56, (5) Newport 54, OT

(6) Stuttgart 44, (7) Batesville Southside 33

Quarterfinals

(4) Marianna vs. Clinton, 5:15 p.m. today

(3) Heber Springs vs. Stuttgart, 7:45 p.m. today

Semifinals

(2) Lonoke vs. winner of second quarterfinal, 5:15 p.m. Thursday

(1) Dollarway vs. winner of first quarterfinal, 7:45 p.m. Thursday

Championship

Semifinal winners, 7:30 p.m. Saturday

8-3A DISTRICT TOURNAMENT

At Drew Central

First round

(4) Smackover vs. (5) Drew Central

Semifinals

(1) McGehee vs. Smackover/Drew Central, 7:40 p.m. Wednesday

(2) Fordyce vs. (3) Camden Harmony Grove, 7:40 p.m. Thursday

Championship

Semifinal winners, 7:40 p.m. Friday

GIRLS

AACS STATE TOURNAMENT

At Columbia Christian School, Magnolia

First round

Van Buren Christian (Central fourth) vs. El Dorado West Side (South fifth), 10:40 a.m. Thursday

Ridgway Christian (South fourth) vs. Arkansas School for the Deaf (Central fifth), 1:20 p.m. Thursday

Quarterfinals

Garrett Memorial (South champion) vs. Van Buren/West Side winner, 4 p.m. Thursday

Southwest Christian (Central second) vs. Cornerstone Christian (South third), 10 a.m. Friday

Columbia (South second) vs. Christian Ministries (Central third), 1 p.m. Friday

Life Way (Central champion) vs. Ridgway Christian/ASD winner, 6:40 p.m. Thursday

Semifinals

Winners of first two quarterfinals, 4 p.m. Friday

Winners of last two quarterfinals, 7 p.m. Friday

Championship

Semifinal winners, 2:20 p.m. Saturday

2-4A DISTRICT TOURNAMENT

At Marianna

First round

(5) Newport 60, (8) Marianna 55

(6) Stuttgart 61, (7) Dollarway 36

Quarterfinals

(4) Batesville Southside vs. Newport, 4 p.m. today

(3) Clinton vs. Stuttgart, 6:30 p.m. today

Semifinals

(2) Lonoke vs. winner of second quarterfinal, 4 p.m. Thursday

(1) Heber Springs vs. winner of first quarterfinal, 6:30 p.m. Thursday

Championship

Semifinal winners, 6 p.m. Saturday

8-3A DISTRICT TOURNAMENT

At Drew Central

First round

(4) Camden Harmony Grove vs. (5) Smackover

Semifinals

(1) Fordyce vs. Harmony Grove/Smackover winner, 6:20 p.m. Wednesday

(2) McGehee vs. (3) Drew Central, 6:20 p.m. Thursday

Championship

Semifinal winners, 6:20 p.m. Friday