Governor announces 30 appointments to boards, commissions


LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe today announced the following appointments to boards and commissions:

• Sloan Hampton, Stuttgart, reappointed to the Arkansas Natural Resources Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020.

• William Cains, Sr., Altus, to the Arkansas Geological Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces Keith DuPriest.

• Alex Finger, Little Rock, to the Crime Victims Reparations Board. Appointment expires Oct. 5, 2013. Replaces Redious Yancy.

• Terry Fuller, Poplar Grove, reappointed to the Arkansas Seed Arbitration Committee. Appointment expires March 1, 2017.

• Joyce Gibson, Prescott, reappointed to the Black History Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020.

• Brown Hardman, Arkadelphia, to the Henderson State University Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces Johnny Hudson.

• Sheriff Charles “Doc” Holladay, Little Rock, to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training. Appointment expires Jan. 14, 2014. Replaces Danny Russell.

• Michael Loos, Ph.D., Fayetteville, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires Dec. 1, 2015. Replaces Dr. John Carmack.

• Jim Luker, Wynne, as the Health Services Permit Director. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Deborah Frazier.

• Herman “Billy” Maddox III, Jonesboro, to the Arkansas Seed Arbitration Committee. Appointment expires March 1, 2017. Replaces Jim Craig.

• Monica Pratt, Pocahontas, to the Governor’s Developmental Disabilities Council. Appointment expires June 30, 2017. Replaces Frederick Reinheardt.

• Kevin Reeder, Little Rock, to the Arkansas Psychology Board. Appointment expires Dec. 31, 2017. Replaces Dr. Jeramie Harbin.

• Bill Reid, Conway, to the Arkansas Manufactured Home Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017. Replaces Greg Sanson.

• Artha Sasser, Lewisville, as Lafayette County Constable, Steele Township. Appointment expires Dec. 31, 2014. Replaces Henry Fletcher.

• Allen Trammell, Alexander, to the Arkansas Real Estate Commission. Appointment expires Dec. 31, 2015. Replaces Karen Crowson.

• Douglas Watson, Roland, reappointed to the Arkansas School for the Blind and Arkansas School for the Deaf Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2018.

• Jim Wilcox, Waldron, to the Scott County Quorum Court. Appointment expires Dec. 31, 2014. Replaces Caleb Free.

• William “Daniel” York, Ashdown, reappointed to the Red River Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020.

To the Arkansas State Medical Board:

• Bob Cogburn, M.D., Flippin. Reappointment.

• Veryl Hodges, O.D., Jonesboro. Reappointment.

• John Scribner, M.D., Ash Flat. Replaces Trent Pierce.

• John Weiss, M.D., Fayetteville. Reappointment.

These appointments expire Dec. 31, 2018.

To the State Board of Health:

• Dr. Steven Fincher, Searcy. Reappointment.

• George Harper, Little Rock. Reappointment.

• Dr. Anthony Hui, Fayetteville. Reappointment.

• Catherine Tapp, Little Rock. Replaces Lynda Lehing.

• Peggy Walker, Heber Springs. Reappointment.

These appointments expire Dec. 31, 2016.

To the Criminal Detention Facility Review Committee:

• Judicial District No. 3 — Leroy Mansko, Jr., Newport. Replaces James Bishop; Alfred Whitmire, Walnut Ridge. Reappointment.

• Judicial District No. 4 — Derek Donahou, Combs. Reappointment.

These appointments expire Jan. 14, 2017.