Beebe names 26 to state boards, commissions


LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe announced 26 appointments to state boards and commissions Wednesday.

Those appointed:

— James King, Warren, to the State Kidney Disease Commission. Appointment expires Jan. 14, 2017. Replaces Prentice Hall.

— Don Anderson, Rogers, reappointed to the Liquefied Petroleum Gas Board. Appointment expires Jan. 14, 2017.

— Patricia Bentley, Magnolia, reappointed to the Oversight Committee on Breast Cancer Research. Appointment expires Jan. 1, 2017.

— Phyllis “Marilou” Brodie, Little Rock, reappointed to the Arkansas Dietetics Licensing Board. Appointment expires Jan. 15, 2018.

— Ronald Carroll, Jonesboro, reappointed to the Arkansas State Board of Athletic Training. Appointment expires Jan. 14, 2016.

— David Gilbert, Mena, reappointed to the Waterwell Construction Commission. Appointment expires Jan. 14, 2018.

— Erin Gildner, Bryant, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2013. Replaces John Wiles.

— Bruce Graves, El Dorado, to the Arkansas Apprenticeship Coordination Steering Committee. Appointment expires Dec. 1, 2016. Replaces Nathan Muckelrath.

— Dr. Laura Hutchins, Little Rock, to the Oversight Committee on Breast Cancer Research. Appointment expires Jan. 1, 2017. Replaces Dr. James Suen.

— Sandra Prater, Jacksonville, reappointed to the Arkansas Dietetics Licensing Board. Appointment expires Jan. 15, 2018.

— Pete Strozier, Charleston, reappointed to the Liquefied Petroleum Gas Board. Appointment expires Jan. 14, 2017.

— George Weaver, Jacksonville, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2013. Replaces Vivian Ozura.

— Dr. Scott Young, Little Rock, reappointed to the State Kidney Disease Commission. Appointment expires Jan. 14, 2017.

To the Arkansas Cemetery Board:

— Courtney Crouch, Jr., Hot Springs. Replaces Michael Wilcox.

— John Harris, Little Rock. Reappointment.

— Dr. Mary McGehee, Little Rock. Reappointment.

— Archie Sanders, Pine Bluff. Replaces Steve McDonald.

These appointments expire Jan. 15, 2017.

To the Criminal Detention Facility Review Committee:

Judicial District #9 East

— Debra Sorrells, Amity. Reappointment.

— Megan Wilson, Arkadelphia. Replaces Carolyn Wood.

Judicial District #12

— Nancy Brewer, Fort Smith. Reappointment.

Judicial District #13

— Paul Smith, Fordyce. Replaces Robert Momon.

Judicial District #15

— Herbert Hesselbein, Morrilton. Reappointment.

Judicial District #18 East

— Mozella Anderson, Hot Springs. Reappointment.

— Carl Hughes, Hot Springs. Reappointment.

Judicial District #18 West

— Richard Barrett, Vandervoort. Reappointment.

— Robin Smith, Odeb. Reappointment.

These appointments expire Jan. 14, 2017.