Beebe appoints 28 to boards, commissions


LITTLE ROCK — Gov. Mike Beebe announced 28 appointments Tuesday to state boards and commissions.

Those appointed:

— Buddy Chadick, Fayetteville, to the Board of Correction. Appointment expires Dec. 31, 2019. He replaces Drew Baker.

— Douglas Avery, Texarkana, reappointed to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2017.

— Rick Benson, Imboden, to the Arkansas Livestock and Poultry Commission. Appointment expires Jan. 14, 2019. He replaces Bill Gipson.

— Paul Beran, Fort Smith, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2017. He replaces Harold Lassiter.

— Steven Cranford, Sims, to the Contractors Licensing Board. Appointment expires Dec. 31, 2017. He replaces Randy McNulty.

— Vanessa Davis, Little Rock, reappointed to the Minority Health Commission. Appointment expires Jan. 31, 2015.

— William Lee Dawkins, Fort Smith, reappointed to the Oil and Gas Commission. Appointment expires Feb. 20, 2019.

— Mary Elizabeth Eldridge, Arkadelphia, reappointed to the State Forestry Commission. Appointment expires Jan. 14, 2022.

— Reynaldo Hernandez, Rogers, to the Benton County Quorum Court. Appointment expires Dec. 31, 2014. He replaces Franklin Scott.

— Jerry Langley, Smackover, reappointed to the Oil and Gas Commission. Appointment expires Feb. 20, 2019.

— Dr. John Lynch, Jonesboro, reappointed to the Breast Cancer Control Board. His appointment expires Jan. 1, 2017.

— Dr. Linda McGhee, Prairie Grove, reappointed to the Minority Health Commission. Her appointment expires Jan. 31, 2015.

— Gaylon Riggs, Green Forest, to an open position on the Carroll County Quorum Court. Appointment expires Dec. 31, 2014.

— Steve Russell, Little Rock, reappointed to the Contractors Licensing Board. Appointment expires Dec. 31, 2017.

— Sheriff Larry Sanders, Hot Springs, reappointed to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires Jan. 14, 2017.

— Scott Sullivan, De Queen, to the Arkansas Livestock and Poultry Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020. He replaces James Smith.

— Steven Smith, Mountain Home, to the Arkansas Deaf and Hearing Impaired Telecommunications Services Corporation. Appointment expires June 1, 2014. He replaces James “J.T.” Meister.

— Anthony Utsey, Hot Springs, reappointed to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires Jan. 26, 2015.

Appointed to the Criminal Detention Facility Review Committee to serve until Jan. 14, 2017, were:

— Archie Thomas Jr., Osceola, Judicial District 2.

— Anna Murry of De Queen and Betty Smith of Kirby, Judicial District 9 West.

— Robert Burns of Magnolia and Larry Stokes of Hampton, Judicial District 13.

Appointed to the state Board of Health to serve until Dec. 31, 2016, were:

— Dr. Lawrence Braden, Camden; Dr. Glen “Eddie” Bryant, West Memphis; Thomas Jones, Little Rock; Dr. Susan Ward-Jones, Marion; and Dr. James Zini, Mountain View.